Всі знають, що високий кров’яний тиск небезпечний і може призвести до проблем із серцем і навіть крововиливу в мозок. Але далеко не всі розуміють, що безневинні, на перший погляд, особливості способу життя провокують підвищення тиску. В цій статті ми зібрали корисні харчові звички, які допоможуть не доводити ситуацію до критичної.
Що це таке артеріальний тиск? Це показник сили, з якою кров давить на стінки артерій. Серце хитає кров, кисень розноситься тілом… Коли судини здорові, вони легко згинаються, підтримуючи стабільний кровотік. Однак коли артерії тверднуть (через вік, нездоровий спосіб життя, захворювання), серцю доводиться працювати набагато старанніше, щоб кров продовжувала рухатися.
Якщо тиск підвищений постійно, це дуже небезпечно — крихкі кровоносні судини ушкоджуються, і наслідки найнеприємніші. Тож стежити за цим параметром здоров’я обов’язково потрібно всім. Для того, щоб не хапатися за таблетки від тиску в критичному випадку, вбудуй у свій спосіб життя корисні звички, які допоможуть контролювати процес.
Бережись прихованого натрію
Можна подумати, що натрій і кухонна сіль це одне й те саме, але це не зовсім так — сіль на 60% складається з натрію і на 40% з хлору. А натрій у окремому вигляді також міститься у продуктах харчування, і при цьому вони не завжди мають солоний смак.
Натрій безпосередньо впливає підвищення тиску. Тому візьми за правило читати етикетки на продуктах – так ти зможеш стежити за прихованими джерелами цієї речовини, надлишок якої дуже шкідливий при гіпертонії. Багато натрію містять, наприклад, деякі сорти хліба, сиру та інших молочних продуктів, і навіть готові соуси.
Відмовляйся від консервів
У них теж багато натрію — завжди, бо сіль входить до консервантів. Якщо ти додаєш консервовані боби, овочі, м’ясні продукти, не зловживай. Наприклад, консервовану квасолю можна промити, це зменшить кількість натрію в ній. Те, що промити не можна, вживайте з великою кількістю зеленого салату та овочів.
Спробуй замінники солі
Існують смачні та здорові альтернативи звичної кухонної солі. Мабуть, найсмачніші та найперевіреніші з них — сіль із водоростей (келпа чи ламінарії) та гомасіо чи кунжутна сіль. Ними можна користуватися так само, як і звичайною сіллю. Насипте в сільничку і приправляйте їжу. Вміст натрію в таких замінниках невисокий, а екзотичний смак допоможе відкрити нові грані смаку!
Їж більше спецій та зелені
Один із способів замаскувати зменшення солі (особливо якщо раніше ти не обмежувала себе в ній) – рясно приправляти їжу безсольовими приправами, такими як трави та спеції. Використовуй часник, цибулю, лимонний сік, цибульний порошок і не відмовляй собі в експериментах зі свіжими та сушеними травами.
…і більше клітковини
Сочевиця, боби, цільнозернові продукти, фрукти та овочі, словом, все, що містить багато клітковини, допомагає знизити кров’яний тиск. Ці продукти допомагають підтримувати кардіоваскулярне здоров’я не тільки за рахунок вмісту клітковини, а й за рахунок живильних мікроелементів та антиоксидантів.
Частіше готуй вдома і бери їжу із собою
Немає секрету в тому, що ми отримуємо підвищену кількість натрію з двох основних джерел: напівфабрикатів та громадського харчування. Таким чином, один із найбільш ефективних способів різко скоротити споживання натрію — це припинити їсти поза домом. Але, можливо, ти не готова повністю відмовитися від походу до ресторанів, тому оптимальною буде стратегія знати, що ти замовляєш, та вибирати страви з низьким вмістом натрію.